Lviv eXtreme club

 ДопомогаПравила   ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   Мобільна версіяМобільна версія   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Радіозв’язок для всіх екстремалів (загальний 5-й канал)

Нова тема   Відповісти    Форум Lviv eXtreme club -> Обговорення Сторінка 1 з 1
Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Попередня тема :: Наступна тема  
Повідомленняnitram © 22.01.11 13:14:37    Радіозв’язок для всіх екстремалів (загальний 5-й канал)

Так як народ тусується тут екстремальний, і багато хто користується портативними раціями — варто знати про «5-й загальний канал виклику або аварійний канал». Всяке буває.

КАНАЛИ ЗАГАЛЬНОГО ВИКЛИКУ В ГОРАХ ДЛЯ ЛИЖЕБОРДЕРІВ І ТУРИСТІВ

Не потребують дозволів і ліцензій на використання (рації вільно продаються в магазинах).
Варто використовувати для інформаційної підтримки пов’язаної з гірськолижним спортом, гірським туризмом, і з будь-якою іншою екстремально-спортивною діяльністю (в тому числі і під час руху в автомобілі), а також як єдиний аварійний канал (частота) зв’язку в екстремальних ситуаціях.
Приорітетний:
— Для рацій PMR: 5 канал — частота 446.05625 МГц БЕЗ СУБТОНІВ CTCSS/DCS!
Додаткові:
— Для рацій LPD: 5 канал — частота 433.175 МГц БЕЗ СУБТОНІВ CTCSS/DCS!
— Для рацій FRS: 5 канал — частота 462.6625 МГц БЕЗ СУБТОНІВ CTCSS/DCS!

Потужність передавача — на Вашій власній совісті!
Всі рації які працюють переважно в режимі прийому повинні бути налаштовані на цей канал по замовчуванню або в режимі подвійного прослуховування (DW).
УВАГА! НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ФУНКЦІЮ VOX і ПІДКАНАЛИ (СУБТОНИ) НА ЦЬОМУ КАНАЛІ!

В цьому FAQ іде мова ЛИШЕ про «НАРОДНІ» рації (ті які не потребують спеціальних дозволів, спеціальних знань як ними користуватися), які продаються в багатьох магазинах.

Q: Нафіка мені цей радіозв’язок!???
A: Ви, щаслива людина! Мобільний телефон ніхто не відміняв. Далі можна не читати. Успіхів.

Q: Для чого потрібен радіозв’язок на лижах/бордах?
A: Кожен вирішує для себе. Можливо коли їдете компанією, то це все-таки допомагає швидше зібратися разом, обмінятися враженнями, попередити про небезпеку, покликати на допомогу тощо. Та і навіть в дорозі використовувати для підтримки зв’язку кількома автомобілями (див. СіБі-27) Можна звичайно і мобільником, але радіо набагато оперативніше, особливо коли є навушник і мікрофон біля рота з кнопкою. Натиснули на кнопку — і вже всі ваші друзі все зрозуміли. Причому це не знімаючи рукавиць і, навіть інколи, не зупиняючись. А так: зупиняйся, знімай рукавиці, витягай мобільник, сніг падає, все мокре, вітер в лице, набирай номер, чекай «півгодини» доки друг зупиниться, зніме рукавицю, бере трубку, і там — «Ти дееее!?» (нецензурна лексика) ...«Я тут!»
Ясно що мобільник ніхто не відміняв і він в кожного з нас є — без нього нікуди.

Q: Частота/канал загального виклику. Для чого воно потрібно?
A: Це власне якраз і є основна тема цього всього FAQ. Я не знаю як пояснити неочевидні речі — для чого лижобордерам, фрірайдерам, туристам, велосипедистам, парашутистам, і іншим суб’єктам екстремального спрямування канал загального виклику.
Але спробую. Інколи (не завжди) є необхідність бути в курсі справ відносно ситуації яка може скластися серед дуже великої групи людей, або навпаки. Всяке буває. Інколи корисно різним чужим людям обмінятися якоюсь корисною інформацією. Велика територія, зима, мороз, гори, це вже в якомусь сенсі «екстрім». Коли є зв’язок — це завжди краще ніж коли його немає. (Так-так, мобільного зв’язку теж інколи, дуже рідко, в самий непідходящий момент, як на зло може не бути) Інколи, виникає бажання "задати питання"/"висловити думку" в народ..., і бути впевненим що вас почують гарантовано в радіусі кілометра-двох, а то і далі. Але каналів є багато, і перемикати їх на морозі і вітрі, безцільно стараючись привернути чиюсь увагу є заздалегідь дурною затією. Трата часу, акумуляторів і ніякої гарантії що вас не «пішлють» в кращому випадку. Сканувати їх теж не вихід з положення. Те що ви почуєте когось, в більшості випадків не буде означати те що вони почують вас. (див. «субтони CTCSS/DCS») Не буду старатися перелічувати всіх причин для чого може бути потрібно зв’язатися з кимось — бо вийде що я параноїк. Краще просто всім знати що є такий 5 (п’ятий) канал на всіх портативних раціях і в якому гарантовано при такій великій кількості людей навколо, можна буде з кимось переговорити. А для того щоб ВСІ власники рацій які користуються ними на лижах/бордах знали про 5 канал — потрібен час.

І можливо навіть декілька років. Це нормально. Це при тому, що ми поки що говоримо про Україну. Я вже мовчу про закордон
Для прикладу, в автомобільному середовищі активно використовуються радіостанції СіБі діапазону 27 МГц. В нас на відміну, наприклад, від тих же поляків, ними користуються, переважно водії фур. Але зараз коли дозволу на ці рації вже потрібно, то і звичайні автолюбителі використовують їх для поїздок на далекі відстані. Серед 40 каналів є загальновідомий автомобільний 15 канал АМ (амплітудна модуляція) для автомобілістів (частота 27.130 МГц). Нікого не потрібно шукати, так чи інакше в дорозі хтось трапиться і повідомить якусь корисну інформацію. Важливо дуже, не використоувати на даному 5 каналі субтонів CTCSS/DCS, чи як їх ще не правильно називають підканалів. А також не допустиме використання функції VOX. Також бажано щоб всі розмови в межах однієї компанії друзів велися на сусідніх каналах. Але! Практично в кожній рації, є функція «подвійного прослуховування», DW — Dual Watch, або прослуховування приоритетного каналу, вони по різному можуть називатися. Це трохи відрізняється від сканування каналів. І тому коли Ви приїзджаєте компанією на якийсь гірськолижний курорт чи схил, чи подорожуєте групою — на своїх раціях налаштовуєте 5 канал для «подвійного прослуховування», чи робите його приоритетним, чи як там в інструкції написано, і активуєете цю функцію (DW). Далі переходите на якийсь інший вільний канал (і підканал) і спілкуєтеся там. А ваша рація кожних 5 секунд буде перевіряти активність на 5-му каналі і якщо там з’явиться якийсь сигнал, ви його почуєте. І навіть зможете відразу відповісти. А далі рація знову перейде на ваш попередній канал на якому сидять ваші друзі. В контексті лижобордерів, ті хто приїде на схил сам або невеличкою компанією (1–3 людей), завжди може знаходитися на 5-му каналі загального виклику, і при потребі обмінюватися якоюсь корисною інформацією яка може бути цікава для всіх. Тому, звичайно, одразу прохання до всіх не байдужих, не вести пусті балачки, на цьому каналі. Якщо є своя компанія, обирайте, будь-ласка, будь-який інший каналі і субтон, і спілкуйтеся на здоров’я на ньому. А загальний 5 канал (якими б ви раціями не користувалися) використовуйте тільки в екстренних випадках або в інформаційних цілях: де збираємося, де якісь неполадки, чи траси перекриті, чи погодні умови погіршуються, чи будь-яка інша корисна інформація для всіх, чи не дай Бог якась екстренна ситуація. В ідеалі, «вигляд з боку» 5 каналу мав би бути таким — тишина. Тільки періодично прослуховуються якісь короткі повідомлення для «всіх» або для когось по імені/ніку. Без всяких «дякую», «прошу», «козел», «заткнись», «*#@...», тощо. Звичайно якщо важливо, можна попросити продублювати повідомлення. Це нормально.

Q: А коли немає снігу?
A: Для тих хто любить гори не тільки взимку, цей самий 5 канал можна використовувати як аварійний або загальний і в будь-яку іншу пору року. Інформація про такий канал з часом розійдеться між власниками рацій і всі будуть знати що є такий канал по якому у випадку якихось екстремальних ситуацій (коли мобільний зв’язок відмовить) є шанс зв’язатися хоча б з кимось і передати важливе повідомлення а ніж даремно
сканувати всі канали, чи тимбільше викликати когось по всіх каналах нещадно садячи акумулятори які в будь-який момент можуть розрядитися.
Та і навіть для любителів подорожувати в горах зимою, зв’язатися з кимось з гірськолижних курортів чи схилів де купа народу завжди є, і багато людей з раціями — шанси значно збільшуються. Це гори, зв’язок може коштувати життя. Мобільник не всюди працює.

Q: Краще би було зробити окремий канал для форумчан з forum.bukovel.com
A: Не зовсім краще, бо зміст каналу «загального виклику» втрачається зовсім. Форумів багато, якщо всі почнуть призначати «свій» канал, то на всіх каналів не вистачить. І кількість народу на форумівському каналі буде «пару людей/раз на місяць».
А ось як ідеальний варіант, приїздять форумчани на курорт, збираються на п’ятому каналі, і потім всі разом переходять на якийсь інший, попередньо обумовлений в ефірі канал. Там спілкуються весь день, при цьому також прослуховуючи 5 канал. Якщо там ще хтось «підтягнеться» — то забирають його до себе в «свій» канал.

Q: Сумісність портативних радіостанцій різних виробників.
A: Зустрічаються цікаві твердження про фірму виробника, китайська чи японська, кількість каналів, стандарти, потужність і інші нісенітниці в яких заплуталися пересічні користувачі під впливом кольорових етикеток величезної кількості рацій «народного» класу.
Декілька аксіом наперекір заявам про надприродні можливості нових супер-гіпер-мега-сучасних рацій:
1. ЄДИНИЙ параметр «сумісності» всіх радіостанцій — ЧАСТОТА на якій вони працюють!
2. Ідеальну рацію Ви всеодно не купите!
3. Зв’язок в певні моменти часу ЗАВЖДИ буде перериватися! (це особливо стосується гірської місцевості)
Більше ні про що не потрібно задумуватися, і не філософствувати безпідставно і не аргументовано! З цим треба змиритися! А ось далі про те — як з цим жити. (якщо вас ще не знудило)
Якщо частота (не завжди канал!) налаштована на всіх раціях однакова, то вони будуть приймати одна одну (є нюанси, див. Q: Налаштування рації.

Q: Як воно все працює?
A: Для тих хто вперше бере рацію в руки, не завжди швидко вдається зрозуміти принцип дії по якому вона працює, і тому виникають цілий ряд непорозумінь і нервів з цього приводу. Паразитуючим аналогом завжди є мобільний телефон, до якого ми звикли і тому багато початківців прикладають рацію до вуха, інстинктивно, і глухнуть потім, тому що вона верещить їм в вухо. Тому є дві серйозні відмінності рації від мобільника:
Перша відмінність. Мобільник це сугубо цифровий вид зв’язку. Коли ви хочете до когось подзвонити, то мобільник, зв’язується з оператором, оператор відповідає мобільнику, зв’язок відбувся, далі оператор, зв’язується з мобільником вашого абонента, а його мобільник з оператором, зв’язок відбувся, далі опаратор влаштовує «канал зв’язку» через свої професійні навароти і починають йти гудки для вас. Не факт що абонент захоче з вами розмовляти побачивши ваш номер на екрані. І кричіть не кричіть так вас ніхто і не почує. В радіо все трошки по інакшому. Оператора ніякого немає. Натиснули кнопку PPT (передача), і ваш «доброзичливий» голос повалив в ефір напролом, причому інколи навіть дуже далеко. І навіть якщо вас не почули ваші друзі за 500 метрів, це не означає що вас ніхто не почує десь за 10 кілометрів а то і більше. Тут криється друга відмінність рації від мобільника. Мобільні телефони не з’єднуються між собою безпосередньо! Вони з’єднуються лише з базами (сотами) які є потужніми підсилювачами, високими і ефективними антенами, і розміщені на будинках, горах, одним словом так високо, що вони «бачать» ваш мобільник майже напряму. І крім того тих баз (сот) є настільки багато, що навіть якщо одна база вже не бачить вашого мобільника, то побачить інша, сусідня. Тому наші мобільники такі маленькі і прикольні на відміну від перших мобілок. І не принципово де ви знаходитеся, чи на поверсі чи в підвалі. «Конектін піпл» є в 99%. В радіо ж насправді все навпаки — жо#а повна! Значення має все, де ви знаходитеся, вище чи нижче, чи в лісі чи на відкритій місцевості, де знаходяться ваші друзі і наскільки вони глибоко в ж#пі теж. Як ви тримаєте рацію, вертикально чи горизонтально, чи взагалі під курткою (капець повний), і наскільки довга і ефективна у вас антена і потужність передавача. Чому так відбувається — тому що це фізика, а не комерція (дальність до 34 миль деякі фірми пишуть) Розповсюдження цих хвиль дещо подібне до розповсюдження світла. Це так як би ваші друзі в ночі мали замість рації потужній прожектор і спрямовували його до вас. Так ось, якщо ви бачите світло безпосередньо — то зв’язок є прекрасний, якщо між вами горб та ще й з лісом, то ви ще можете побачити лише плями світла на сусідньому схилі чи деревах чи горах, то зв’язок є з шумами але ще є (тобто хвилі можуть деколи відбиватися від перешкод, хоча наші хвилі дуже важко відбиваються від таких перешкод (~430±МГц)). Коли вже нічого не видно (ще є горби і ліс) то і в ефірі глухо. А коли ви на вершинах гір, то ви побачите цей ліхтарик часто навіть значно далі ніж за 30 миль! Тільки кому воно потрібно? Є ж мобільник! Ну і звичайно, на відміну від мобільника (крім конференц зв’язку), радіозв’язок відбувається по принципу «Один» до «Всі». Один говорить — чують всі. Потрібно також враховувати таку річ: коли ви передаєте (говорите) то ви не можете чути. Лише щось одне: говорити або слухати. Тому якщо в каналі хтось занадто довго про щось без перерви говорить, немає змісту старатися йому пояснити що він «нєправ»! Вислухайте — а тоді «втирайте»! Звичайно, культура і взаємоввічливість тут відіграють ключову роль. Людям не завжди приносить задоволення вислуховувати розбірки двох баранів" в каналі. Тому, треба реально дивится на речі, і не робити з цього проблем.

Q: Які рації, які частоти, і інше, і так щоб без дозволу?
A: Почнемо все ж таки спершу з частот. Це точно так само як ми слухаємо радіо в машині чи дома: нам наспівують «Львівська хвиляяя, стоо кома вісім еФ-еееМММММ!» і ми це з «важкого дитинства» пам’ятаємо, цей «страшний» куплет закарбований в нас в пам’яті. Так ось, ця цифра «100.8 FM», це нещо інше як частота 100.800 MГц (мегагерц) з параметром FM (так звана «частотна модуляція»), є ще інші «модуляції» типу AM і SSB і інші, але ми про них тут говорити не будемо. Всі наші рації працюють і повинні працювати лише з «модуляцією» FM і це не обговорюється і за це не варто переживати. Коли ми починаємо плавно змінювати частоту (чи ручкою чи кнопками з «+» чи «−» чи стрілками) то на частоті 100.7 чи 100.6 чи 100.9 чи 101.0 музика починає шипіти а далі звук взагалі пропадає. В нашому радіоприймачі (в машині чи дома) вмикається так званий «шумодав» чи «шумоподавлювач» щоб ми не нервувалися від постійного шипіння коли ніяка радіостанція не налаштована. Коли ми наблизимося до частоти іншої радіостанції то «шумодав» виключиться і ми почуємо музику і шипіння доки не налаштуємо частоту з самим сильним сигналом, щоб шум пропав і було приємно. Бо коли немає сигналу — є шум, про це потрібно знати. Термін шумодав чи шумоподавлювач варто вже зараз запам’ятати — він згодиться нам пізніше. Це важливо! (див. тональні коди, субтони) А для того щоб в машині кожен раз не шукати по частотах (на ходу ) потрібну радіостанцію, ми зберігаємо ці частоти під кнопочками «каналів», натиснувши які ми можемо відразу перейти до потрібної станції. Тому термін «канал» теж варто запам’ятати правильно, і розуміти що під кожним каналом є збережена якась частота а також і інші параметри (про це далі), і в рацій різних виробників чи стандартів вони можуть відрізнятися! В окремих випадках це не є проблемою! Ну так ось: музичні радіостанції ми слухаємо на частотах від приблизно 80 МГц до 108 МГц. А рації які продаються для народного спілкування працюють на частотах від 433 МГц до 467 МГц і це потрібно враховувати при купівлі рації. В інструкції мусять бути вказані переліки частот на яких працює дана рація. Слід також враховувати що не на всьому проміжку з тих частот (433-467) можна вести розмови. Є п’ять діапазонів частот на яких можна вести розмови без спеціальних дозволів, з них три в Україні:
— 27 МГц — стандарт CB
— 433 МГц — стандарт LPD
— 446 МГц — стандарт PMR
наступні два стандарти переважно завжди використовуються в одній рації (див. таблицю частот)
— 462 МГц — стандарт FRS/GMRS (лише в США та Канаді)
— 467 МГц — стандарт FRS/GMRS (лише в США та Канаді)
Це потрібно запам’ятати, а ще краще записати собі на папірчику. І всі ці рації що продаються в магазинах і які також завозять контрабасом з Гамерики (FRS) працюють на одній/двох цих частотах. (напр. інколи діапазони 433/446 об’єднуються в одній рації) На кожній з цих частот є багато каналів (кожен має свою частоту), їх НЕ ПОТРІБНО запам’ятовувати, вони описані в спеціальних таблицях наведених в сполуках нижче. Тепер детальніше
1. CB (Citizen Band) «СіБі» «сітізен бенд», «цивільний діапазон» частоти 27 MГц, 40 каналів (насправді каналів трохи більше, але ми не про це). Максимально можлива потужність випромінювання — 4 Вт.
2. стандарт LPD (Low Power Devices) «апаратура низької потужності» це частоти від 433.075 МГц до 434.775 МГц, 69 каналів. Максимально можлива потужність випромінювання — 0.1 Вт.
3. FRS/GMRS («Family Radio Service» і «GMRS»), «сімейна частота» і «загальна пересувна радіослужба» — частоти в ділянці 462 МГц і в ділянці 467 МГц, 22 канали (причому компанія Мідланд зробила псевдо-розширення кількості каналів, тому канали з 23 по 42 — це ті самі канали з 1 по 22 тільки з включеними субтонами). Максимально можлива потужність випромінювання — 0.5 Вт. А при наявності спеціально ліцензії до 5 Вт і навіть до 50 Вт. Для тих хто не міг розібратися з каналами Мідландів і постійно наступав на граблі, корисна сполука FRS/GMRS combined channel chart
4. PMR (Personal Mobile Radio) «персональна переносна рація» — частоти в межах 446 і 446.1 МГц, 8 каналів. Максимально можлива потужність випромінювання — 0.5 Вт.
Ну і ще раз про нюанси дозволеності:
— частоти діапазону CB (27) дозволені у всьому світі (ну може крім Північної Кореї і ще якихось комуністичних держав) в Росії наскільки відомо ще потрібен спрощений дозвіл. Але я детально не перевіряв.
— частоти діапазонів LPD(433) і PMR(446) дозволені в Єропі, в Україні і Росії
— частоти FRS/GMRS (462/467) дозволені лише в США і Канаді.

Q: Пару слів про закони, дозволи, що можна а що не можна, чи загребе міліція чи інші напасті.
A: Незнання правил (читайте законів) часто породжує вільну інтерпретацію ситуації. Коли користувачі вільно собі придумують правила — «Всі користуються значить це дозволено» — то це пів біди. Гірше коли вільно інтерпретують ситуацію держслужбовці і міліція зокрема. Це вже називається зловживання службовим положенням. Тому — щоб не було таких приколів наводжу сполуку на офіційний документ який має значення ЛИШЕ для України, зокрема «Додаток 6».
І тут діє одне правило — все що описано ДОЗВОЛЕНО (хто б що не казав), все чого немає в тому документі — ЗАБОРОНЕНО! І це не обговорюється і не коментується! Маючи будь-яку рацію яка працює на цих частотах, про всяк випадок можна мати також і роздруківку цього рішення (номер і дата) в кишені. Як виходить з цього документу, дозволені частоти по Україні це CB 27 МГц, LPD 433 МГц і PMR 446 МГц. Приємно що CB-27 теж дозволено — бо до 2008 року на ці рації (переважно автомобільні) потрібно було мати спеціальний дозвіл, і оплачувати 12 гривень на рік. Це все відгомін радянської влади і світлого майбутнього. А ось в Росії ще до тепер на СіБішки потрібен дозвіл. Звичайно, що це все давно дозволено в Європі.

Q: Чому для приорітетної загальної частоти вибрано саме PMR 5 канал (частота 446.05625 МГц)?
A: Думаю не варто призначати «офіційний» канал для всіх гірськолижників, серед каналів (частот) які не є ОФІЦІЙНО дозволені для використання на території України. П’ятий канал легко запам’ятати. А враховуючи що багато людей вже мають рації американського стандарту FRS то там теж 5 канал може бути каналом загального виклику на частоті 462.6625 МГц. Ну, і вже щоб не залишати діапазон LPD без уваги (мало хто ним в такому ракурсі користується, але він офіційно дозволений) теж 5 канал, частота 433.175 МГц Ну і саме головне — 5 канал не призначений лише для Буковелю, форуму Буковелю чи ще чогось причетного безпосередньо до Буковелю. Власне, важливо щоб це був стандарт «дефакто» для всіх гірськолижників де б вони не каталися і не тільки гірськолижників, а всіх туристів які подорожують по горах в будь-яку пору року але не мають радіоаматорської ліцензії(дозволу) яка дозволяє проводити зв’язок на спеціальних частотах (такихи як наприклад 145.500 МГц) зі спеціальними позивними. Для тих хто буде за’являти що на PMR не можна використовувати потужність 5 Вт, скажу. Краще вже використовувати 5 ват на PMR, ніж працювати на частотах які в нас не призначені для цього, тим більше з високою потужністю. Потужність взагалі останній параметр, але про це далі.

Q: Чи можна якось зв’язатися з рятувальниками Буковелю по радіо?
A: Доки Буковель сам офіційно про це не оголосить — то ніяк. Для служби безпеки, рятувальників, патруля, монтажників та інших є виділені певні частоти на яких працюють їхні радіостанції. Це окремі приватні частоти, за виділення яких Буковель платить не малий податок державі щорічно. Якщо навіть і просканувати їхні частоти, то можна хібащо слухати. АЛЕ АЖ НІЯК НЕ ВИХОДИТИ З НИМИ НА ЗВ’ЯЗОК!!! Це заборонено! Вам ніхто не буде відповідати в ефірі. Але якщо ви продовжете заважати їм в ефірі тривалий час, Вас можуть знайти і непереливки гарантовані. Це цілком серйозно. Тут вже хтось задавав питання до АДМІНІСТРАЦІЇ Буковелю, про те якими раціями можна користуватися на курорті? Я хоч і до адміністрації не маю ніякого відношення, яле знаю напевне, що відношення Буковелю до радіоз’вязку між лижниками перпендикулярно-паралелепіпедно-рівнобедренне. Головне щоб на їхніх частотах не було перешкод від нашого спілкування.
Але якщо частота загального виклику (тобто 5 канал) стане з часом загально відомою і прийнятою всіма лижобордерами, і там буде підтримуватися порядок і культура спілкування самими лижобордерами, то колись рятувальна служба Буковелю зокрема і можливо не тільки Буковелю, зможе теж прослуховувати цей канал на предмет якихось позаштатних ситуацій і оперативно реагувати на такі. То мусять пройти роки. Ніхто спеціально підтримувати порядок на цьому каналі не буде, це справа в культурі самих відпочиваючих.

Q: Особливості використання рацій в Європі.
A: Багато лютей власне беруть зі собою рації лише через те щоб не платити великі гроші в роумінгу для локального зв’язку. В Євпропі можна вільно використовувати частоти PMR-446 і LPD-433. FRS заборонено щоб хто не казав! Але народ користується інколи на свій страх і ризик, так як і в нас, тільки без страху і ризику і їм навіть за то нічого не є. Там теж до речі можна використовувати 5 канал як загальний, і таким чином зустрітися з братами по розуму при потребі. Хоча там нема гарантії що він буде вільний від місцевої публіки. Для Росії це так само все відноситься.

Q: Багато років користуються своїм Мідландом американським, задоволений на всі 100%, а ви мені тепер «втираєте» що ним користуватися не можна.
A: Можна «єслі астарожна». Однією з причин які заставили мене написати дане FAQ було твердження одного автора на одному з форумів, не буду називати ніку і адреси форуму на якому теж обговорювалися різні типи рацій, але текст цитую дослівно:
Американського стандарту частот, як такого не існує. Існує стандарт частотних каналів для уокі-токі, що є в умовно-вільному продажу. Серед таких стандартів: PMR, FRS (як розшифровуються, забув), це проста множини частот і деколи вони навіть перетинаються, що уможливлює «спарювання» станцій різних типів. Зараз у нас найпоширеніший FRS, який покриває доволі широкий діапазон частот і виділяє 22 канали. Доречі, у зв«язку із різною частотою останніх, потужність є обмеженою для деяких з них. Мабуть з причини тих же законних норм...
Прикро що таких подібних тверджень в різних питаннях зустрічається ціла купа, народ лінується закинути пару ключових слів на Google і прочитати хоча б перший результат пошуку і тому надає перевагу «видавати бажане за дійсне», маючи насправді дуже розмите уявлення (чи може це мені тільки так здалося) про стан речей про які він так впевнено говорить. Чого варті твердження накшалт: «існує стандарт частотних каналів уокі-токі», що це за стандарт? Walkie-talkie — це стандарт?, тим більше «що є в умовно-вільному продажу» (без коментарів ...«як розшифровуються, забув» чи може і не знав, бо як би знав то би не писав такого, «і деколи вони навіть перетинаються», я б хотів знати де ж саме вони перетинаються; я чув також ще і роздуми про «спарювання» ...«Зараз у нас найпоширеніший FRS» — дуже суб’єктивна думка, «Мабуть з причини тих же законних норм...» не знання закону не звільняє від відповідальності.

Не справа саме в цій цитаті, а в багатьох таких подібних твердженнях, які часто дуже суттєво різняться між собою. І тому щоб не було ось такого вільнодумства, я і вирішив створити це FAQ з наведенням джерел на всі ці «принципи», «стандарти», «норми», «закони», а не видавати бажане за дійсне, так як мені цього хочеться. Можливо не ідеально, але у всякому разі підтверджено джерелами. Бо, з моєї власної ідеї — лише бажання створити канал «загального виклику в горах».
А щодо того якими раціями користуватися — це не мені вирішувати. Що купили — тим і користуйтеся на здоров’я. Просто коли мова йде про якусь одну групу людей які мають однотипні рації, то проблем як правило не виникає. Ціль даної теми, це власне, дати можливість людям які мають різні радіостанції, різної потужності, різних виробників, в певних умовах мати можливість зв’язатися з іншими людьми.

Q: Що таке тони, субтони, канали, підканали, зміщення частот, коди, шифри, скремблінг?
A: CTCSS субтони — це класика (є в 99% радіостанцій такого класу). Але для зв’язку це не обов’язково. Тим більше для каналу загального виклику взагалі не допустимо. Ці, так звані, субтони CTCSS використовуються для того щоб більше груп людей могли працювати на одному каналі. Тоді одна група людей не буде заважати іншій. Одна група вибирає собі код наприклад 12, а друга — 22. Всі спілкуюються на одному каналі — наприклад першому. Фішка в тому що користувачі групи(коду) 12 не чують користувачів групи 22. Але ще більша фішка в тому що, так як всі вони на одному каналі, то говорити може лише ОДНА ЛЮДИНА(!) з двох (або трьох чи більше) груп. Просто її почують лише в СВОЇЙ групі. І таким чином, вона не буде заважати людям з іншої групи. Це НЕ КОДУВАННЯ ГОЛОСУ — вас почують всі, хто відімкне таку функцію в себе. Просто в сигнал підмішується тон низької частоти (який ми не чуємо) — він і є код (напр. 151.4Hz). Є ще також цифровий метод DCS (принцип той самий).

Q: Шифрування голосу, скремблінг.
A: Шифрування радіопередач заборонене. Тому в жодній з цих рацій ви не знайдете якихось модулів шифрування. Вся предача ПОВИННА вестися у відкритому режимі. З цим не варто жартувати. А якщо в якихось народних китайських раціях і є щось подібне то це напевно
функція так званого скремблінгу, і то можливо сама простенька, яка спотворює частотні характеристики голосу до таких що не дозволяють її прослухати нормально.І навіть така функція строго заборонена. Тому вибір за вами.

Q: Що таке функція VOX?
A: VOX — передача без натиснення клавіші PTT (Push To Talk/Передача), говорите в мікрофон і воно само передає. Попри всю гнучкість налаштування даної функції НІКОЛИ НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ЇЇ!!! ОСОБЛИВО НА ЗАГАЛЬНОМУ КАНАЛІ!!! ЦЕ ЗЛО!!! Всі біди від цього. VOX можна використовувати лише коли умови дозволяють, тиха обстановка (в приміщенні наприклад) без сторонніх шумів, коли у вас руки зайняті, і не має іншої можливості натискати кнопку передачі. На схилі шумно, кожний рух мікрофона по куртці, чи навіть об лице, буде реагувати, і вмикати передачу. Якщо налаштувати на мінімальну чутливість — то потрібно верещати в мікрофон... Єдиний нормальний варіант в наших екстремальних умовах — натискати кнопку.

Q: Як моя рація впливає на навколишнє середовище і організм людини?
A: Навколишньому середовищу від ваших рацій ні холодно ні гарячо. А організм страждає більше від водкі, і її сурогатів. Переважно потужність всіх мобільників на сьогоднішній день ~2 Вт і ми тримаємо їх прямо біля вуха, і любимо довго говорити. А мозок в цей час як яйце в мікрохвильовці. Так що це питання часу. При чому мобільник веде передачу весь час в процесі розмови. А рація лише коли ви натискаєте на кнопку. Множте, діліть, рачленте. Скоріше посивієте від математики. Ну, хіба якщо у вас якийсь серцевий стимулятор зашитий в грудях — то тоді варто акуратніше з раціями, мобільниками, мікрохвильовками. Тоді вже буде не до жартів.

Q: А є такі рації щоб відразу і PMR і LPD і FRS?
A: Є, тільки вони так не називаються. Це вже спеціалізовані професійні або радіоаматорські серйозні девайси, які можуть вести прийом/передачу в доволі широкій смузі частот. Ті що нас цікавлять, можна з легкістю купити в багатьох туристичних/військових магазинах чи інтернет магазинах, і які працюють в смугах радіочастот 400-470 МГц. Правда, те що там такий широкий діапазон частот, це лише для гнучкості і універсальності, а аж ніяк не означає що ви можете спілкуватися на будь-якій частоті. Я спеціально не буду перелічувати тут конкретні моделі, я не рекламую якихось виробників, чи магазин. Ви зможете без проблем знайти необхідну інформацію в інтернеті. Вони мають дуже широкий набір різних функцій, і також потребують певного натхнення щоб з ними розібратися. Але щоб законно ними користуватися, потрібно мати радіоматорську ліцензію, здавати спеціальний іспит, реєструвати девайс, отримувати спеціальний позивний, платити мізерні внески тощо. Нічого особливого, декілька бюрократичних кроків. Думаю ви знайдете це в інтернеті. Тут ми НЕ БУДЕМО це обговорювати. Але також можете користуватися ними просто зараз. Так як багато народу користується американським контрабасом. Але під свою власну відповідальність.

Q: Я все-таки не витримав і купив універсальну рацію на діапазон 400-470 МГц. Як мені налаштувати канали PMR і LPD і FRS?
A: Читати інструкцію. Але є деякі особливості на які варто звернути вашу увагу. Так як у всіх цих рацій є запас пам’яті на 100 каналів, я сподіваюсь, то нам потрібно внести 69 каналів LPD, 8 каналів PMR, і 22 канали FRS. І того виходить 99 каналів Так і задумано? Нагадаю, що ілюзія на рахунок того що FRS має не 22 а 42 канали — це лише ілюзія тому продублюю лінк FRS/GMRS combined channel chart Звичайно що всіх їх не обов’язково вводити — то лише по бажанню. Але якщо ви все-таки введете їх, то у вас буде сама крута супер-пупер-гіпер-мега рація та ще й на 5 Вт! І резпект вам і уважуха! Ну звичайно що перші 8 каналів з кожної частоти варто внести. Головне щоби був 5 канал з кожної частоти.
І так, які особливості?
— Крок каналу (Channel step) переважно можливість вибору буває в таких межах: 5/6.25/10/12.5/20/25/30/50/100 кГц.
— Тональні коди, субтони, підканали (це все синоніми) «RX CODE CTCSS/DCS» і «TX CODE CTCSS/DCS» (дивіться питання про субкоди)
— Потужність POWER переважно буває вибір між: 5 Вт, 2.5 Вт, 1 Вт, 0.5 або 0.1 Вт тощо
— Девіація або проміжок між каналами Deviation або Channel spacing або Half deviation (on/off) може бути два варіанти (як виглядають пункти меню взалежності від моделі рації):
±25 kHz або 50 kHz або Wide або Half deviation OFF (так звана широка смуга, для LPD і FRS)
±12.5 kHz або 25 kHz або Narrow або Half deviation ON (так звана вузька смуга, для PMR)

Отже ці основні чотири параметри повинні бути налаштовані перед збереженням першого каналу:
1. Для всіх трьох стандартів тональні коди чи субтони повинні бути вимкненими!
2. Потужність я наполегливо рекомендую вибрати для всіх стандартів не вище 1 Вт (нижче я поясню чому).
3. Девіація для LPD і FRS — широка, для PMR — вузька.
4. Крок каналу для LPD і FRS — 25 kHz, для PMR — 12.5 kHz.
(примітка для PMR: якщо вам не вдається вводити з клавіатури потрібну частоту, спробуйте крок каналу встановлювати 6.25 kHz або змінювати введену частоту стрілками вверх/вниз або ручкою налаштування частоти).

Тоді вводите необхідну частоту і зберігаєте в будь-який потрібну вам клітинку пам’яті. Наприклад можна зберегти частоти LPD з 1 по 69 канал, частоти PMR з 70 по 78 канали а частоти FRS з 79 по 99 канали. А бо будь-яким іншим способом. Як би ви не зберегли їх, в багатьох нормальних раціях є можливість зберігати також і буквенну позначку каналу тому їх можна буде помітити таким чином:LPD-01, LPD-02 / LPD-69, PMR-01, PMR-02 / PMR-08, FRS-01 / FRS-22 / Успіхів!

Q: Чи є в горах ретранслятори які б покращували якість зв’язку?
A: Інколи зустрічаються, але для роботи з ними необхідно мати дозвіл і позивний.

Q: Основи спілкування по радіо (...щоб не було «мучітєльно больно»...)
A: Вкажу лише на принципи які будуть актуальні лише для 5 каналу загального виклику. Так як частоти народні, правил ніяких, як хочете так і спілкуйтеся, але на всіх інших каналах. А на каналі загального виклику найкраще не спілкуватися взагалі — тобто радіомовчання. Спершу послухати частоту трохи, можливо хтось вже веде якісь переговори. Не перебивати. Якщо частота вільна, натиснути клавішу PTT зачекати пів секунди, чітко висловити свою думку відпустити кнопку. Якщо ніхто не відповів, то за хвилину ще раз повторити свої повідомлення. Якщо знову ніхто не відповідає, то краще повторити спробу за якийсь час, і з іншого місця, бажано з вищого. Також бажано використовувати систему позивних (або ніків на форумі), тому що імен є багато і люди можуть не знати до кого саме ви звертаєтеся. Якщо ви звертається до всіх то починати зв’язок фразою «Всім, всім, ...» і повідомлення. Якщо бажаєте викликати когось по імені тоді «Нік, нік, нікУ, ...» тобто «нік» — це нік того кого ви викликаєте а «нікУ» це ваш нік і можливо коротке повідомлення про то де ви знаходитеся і що ви хочете передати абоненту. Повторення ніку два рази або слово «всім, всім» — обов’язкове, тому що так легше почути в умовах перешкод.

Q: Реалії використання портативок в «бойових умовах»
A: Для використання максимуму можливостей вашої рації на природі її варто правильно тримати. Правильно тримати портативну рацію потрібно однією рукою на відстані ~5–10см від рота, щоби антена була направлена вертикально. Найбільша відстань досягається коли стояти спиною до абонента (якщо ми знаємо напрямок до нього). При цьому наше тіло відіграє роль так званої «радіо землі». Кожна портативна рація налагоджена фабрично саме з цих розрахунків. Але нас також цікавить реальний практичний бік даної проблеми. Зручніше тримати рацію під курткою, на поясі, на шиї, чи в кишені, а в вусі мати навушник і мікрофон. Але тоді страждає стабільність і якість зв’язку так як положення рації не зовсім узгоджене з тілом. Ми це можемо компенсувати трохи потужністю. АЛЕ! В будь-якому випадку зв’язок завжди(!) інколи буде перериватися! Бо це гори, це природньо. Коли є фізична перешкода така як ліс, чи гора, то потужність не має вже такого СУТТЄВОГО значення. Спробуйте працювати на мінімумі, і побачите що все буде ок. А більшу потужність варто тримати для якихось екстренних випадків. Бо на практиці, тривалість роботи акумулятора має, можливо навіть, першочергове значення! Справді. На 5 Вт акумулятор садиться доволі швидко. Важливо залишатися ЗАВЖДИ на зв’язку і мати можливість ПРИЙНЯТИ повідомлення. Бо коли акумулятор сяде занадто швидко, сенс того всього буде втрачено. Хитрі скажуть: «А є запасний»! А практика скаже: «Ги-ги» (мороз, вітер, сніг, все заліплює. Яка там рація, які там батарейки?). А ваші друзі в цей час надриваються на супер-крутих 5 ватах і не можуть до вас докричатися.

На форумі буковелю ця тема (і FAQ) детально вже розглянута.
ПовідомленняXander © 20.12.12 23:55:44    

Полезная статья. Частоты универсальные как я понимаю?
На Драгобрате аналогичные соглашения?
Повідомленняnitram © 21.12.12 0:57:05    

самособою  Cool
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    Форум Lviv eXtreme club -> Обговорення Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  


© 2001-2019, eXtreme.lviv.ua     При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове
СТАНЬ
ОДНИМ
З НАС
Экстремальный портал VVV.RU