Lviv eXtreme club


Стат ті

05.06.2007
Віталій Костюк: життя в небі

Понад 1000 стрибків з парашутом здійснив у своєму житті рекордсмен України Віталій Костюк.

Перевірити на собі, як політ у небі впливає на кількість адреналіну в крові, може і кожен охочий «новачок». Єдине, що для цього потрібно зробити – пройти дводенний курс підготовки і, звичайно, самоналаштуватися.

Пане Віталію, Ви пам’ятаєте всі свої стрибки? Скільки їх було?

У моєму особистому заліку 1116 стрибків з парашутом.

Ви також долучилися до встановлення рекорду України у групових стрибках…

Так. Цього року я брав участь у встановленні рекорду України. Кількість парашутистів, які під час вільного падіння створювали фігуру, становила 50 чоловік (Під час встановлення попереднього рекорду, роком раніше, вистрибувало всього 41 чоловік). Для цього були зібрані найкращі парашутисти України, але новий національний рекорд нам вдалось встановити лише після сьомої спроби.

Для порівняння – яким є світовий рекорд? І чи плануєте Ви побити встановлений вами рекорд України?

Рекорд світу – 400 чоловік. Він був встановлений в 2006 році в Таїланді. Щодо національного рекорду, то я не можу сказати нічого конкретного, бо не я є його організатором. Але те, що наша львівська команда буде брати участь у встановленні національних рекордів, а можливо, навіть у світових – не виключаю.

Мої знайомі, які стрибали з парашутом розподіляються на дві категорії: ті, які стрибнули один раз і більше не будуть, та ті, які відчули задоволення, приплив адреналіну – і для них парашутний спорт на все життя. Пане Віталію, розкажіть, будь ласка, який стрибок найстрашніший: перший, коли стрибаєш у невідомість, чи все ж таки другий – коли знаєш чого чекати.

Кожен по-своєму реагує на екстремальні ситуації, тому все залежить від самої людини. Проте хочу наголосити, що парашутний спорт – це такий же спорт, як, скажімо, велоспорт, мотокрос, автогонки. І, я, як професійний спортсмен, ставлюся до нього, як до спорту. А, стрибаєш ти перший раз, другий чи двадцятий... Не знаю, мабуть, усе залежить від настрою, внутрішнього відчуття, від того, що ти від цього стрибка очікуєш.

Але, все ж таки, чи зберігається почуття адреналіну під час тисячного стрибка?

Звичайно, зберігається. Тому, що кожен стрибок є абсолютно не подібним на попередній, є відмінним від нього, а кожен спортсмен очікує від стрибків щось нове. Тому адреналін є, професіонали теж бояться. Якщо хтось стверджує, що людина після тисячного стрибка може не боятися – це неправда.

Де новачкам можна навчитися стрибати з парашутом?

У Львові є авіаційно-спортивний клуб, де є льотна і парашутна ланка, і де готують парашутистів – першоразників. Якщо ж людна й надалі не вбачає життя без парашутного спорту і парашутних стрибків, то вона може продовжити навчання в цьому клубі під наглядом досвідчених інструкторів.

Крім вашого клубу, хтось ще у Львові пропонує бажаючим спробувати себе у парашутному спорті?

Наш клуб раніше належав до товариства сприяння оборони України. І нині він є єдиним, де можливі стрибки з парашутом.

Скільки коштує таке задоволення?

Перший стрибок коштує 170 гривень плюс 6 гривень страховка, другий стрибок – 145 гривень зі страховкою, і третій 130 гривень. Якщо людина і надалі захоче стрибати, то ми робимо ще знижки до 75 гривень (тільки за пальне для літака). Ще дешевше може стрибати той, хто має свою парашутну техніку. А, якщо ні – то ми маємо парашутні системи, які людина може взяти в нас і продовжити користуватися до того часу, поки не дійде висновку, що їй потрібно купити власну.

Професійному спортсмену потрібно мати свій парашут? Скільки він коштує і де його можна придбати?

Звичайно, краще мати свій парашут. У Львові немає виробників парашутної техніки. Є російського виробництва та інших країн світу. Спортсмени–парашутисти віддають перевагу іноземним виробникам, оскільки це є вже більш досконала техніка, яка використовується у всьому світі.

А скільки коштує?

Ціну на парашутну техніку можна порівняти із ціною на автомобіль.

Але, все ж таки...

Починаючи від найпростішого: від тисячі доларів і до 7–8 тисяч. Сюди входить основний, запасний парашут, страхуючий прилад і ранець. Тобто, парашутизм – це недешеве задоволення.

Ви згадували про страхування життя парашутиста?

Звичайно, страхувати своє життя і здоров’я потрібно, якщо ви займаєтесь будь-яким видом спорту, а особливо парашутним спортом. Адже в будь–якому спорті є моменти травматизму, навіть у шашках (сміється). А першоразників ми страхуємо обов’язково. До речі, до участі в змаганні ви також не будете допущені без страхування.

Яка різниця між військовим та спортивним парашутом? Наскільки мені відомо, новачки стрибають саме з військовим?

Перший раз стрибають з парашутною технікою військового взірця, бо ця техніка є надійною, вона стояла на озброєнні і колишнього СРСР, і України. Ця техніка перевірена з самого початку її використання, і з кожним роком вдосконалюється. Якщо ж врахувати, що парашутний стрибок для першоразників проходить, як атракціон, то перевага надається безпеці стрибка, досконалій парашутній техніці. Першоразник – це людина, яка прийшла отримати задоволення, а не бойовик, якого закидають в тил ворога, і не спортсмен, від якого потребують спортивного результату.

Скільки часу триває інструктаж?

2 – 3 дні. І, оскільки людина має властивість забувати, вже перед самим стрибком ми нагадуємо дії парашутиста в повітрі, поводження в літаку, під час приземлення, а також в особливих випадках.

Якщо людина передумає стрибати безпосередньо в літаку, чи повертаєте їй кошти?

Коли людина йде на такий вчинок, то, напевне, знає на що вона наражається, усвідомлює, що буде робити. Тобто тут немає примусу. Перед тим вона заповняє анкету, що вона згідна і погоджуються з тим ризиком. Якщо людина передумала безпосередньо в літаку, кошти ми не віддаємо.

У парашутному спорті, напевне, існує віковий ценз. Чи можна стрибати раніше досягнення повноліття?

Зважаючи на те, що небезпека під час стрибка майже відсутня, ми приймаємо дітей з 14 років при умові, письмової згоди батьків. До речі, дуже багато батьків привозять до нас своїх дітей. Дуже часто після стрибка дитина втягується в парашутний спорт.

Скажіть, будь ласка, стрибати з парашутом можна протягом року? Чи зимою, наприклад, є небезпечно?

У нас зимові стрибки не проводяться, тому що пора року холодна, а наша злітно–посадочна смуга земляна і літак трішки грузне. Розпочинається сезон у квітні і закінчується в вересні-жовтні. Інколи він продовжується до листопада-грудня (до речі, минулого року ми так і стрибали). Усе залежить від погодних умов.

Напевне, вам відома статистика. Випадки, коли парашут не розкривається, трапляються часто?

Щодо статистики, як правило парашут не розкривається у спортсменів-парашутистів, які виконують багато стрибків в день, які професійно цим займаються і момент нерозкриття створюється при неправильному укладенні самого парашута. Як я вже говорив, новачки стрибають з військовими парашутами, бо, щоб стрибати з спортивними – треба оволодіти технікою вільного падіння. Окрім того, у військовому парашуті є таке поняття, як стабілізатор, тобто маленький парашут, який утримує правильне стояння парашутиста.

Якщо не розкривається головний парашут, або ще гірше, коли він пошкоджений, то людина повинна перерізати стропи, та здійснити певні процедури, аби розкрився додатковий. Наскільки реально, що особа, у стажі якої два-три стрибки, зможе зорієнтуватися?

Якщо не розкривається головний парашут, хоча і це малоймовірно, – запасний розкриється автоматично. Тобто, небезпеки не має.

Щодо медичних показників, з яким діагнозом не можна стрибати? Особа, яка йде на такий ризикований крок, повинна пройти медогляд: які саме довідки їй потрібні?

У нас є лікар, який перевіряє тиск, температуру тощо. Не можна стрибати, коли тиск надто високий, або коли людина застуджена.

Галина ТАРАБАНЬ, «Львівський портал»
© 2001-2022, eXtreme.lviv.ua     При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове
СТАНЬ
ОДНИМ
З НАС


Экстремальный портал VVV.RU